Pożar w budynku wielorodzinnym

W dniu 02.09.2014 roku Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie na numer alarmowy 998 o pożarze drewnianej klatki schodowej w bloku mieszkalnym przy ul. Stacyjnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu pożarem objęta była klatka schodowa nr. 1 oraz poddasze. Kierujący Działaniem Ratowniczym uzyskał informacje od mieszkańców bloku o częściowym ugaszeniu pożaru na klatce nr. 2.  Na poddaszu pożarem objęte było mieszkanie oraz część strychu nieużytkowego. Na palącą się klatkę schodową podano jeden prąd wody.  Następnie na konstrukcje dachu i mieszkanie podano dwa prądy wody w natarciu po klatce schodowej oraz jeden prąd wody z drabiny SD37. Przybyłe na miejsce zdarzenia OSP Strzemieszyce przystąpiło do gaszenia pożaru na klatce nr. 2. Po ugaszeniu pożaru na klatce nr. 1 przystąpiono do ewakuacji lokatorów mieszkań znajdujących się na pierwszym piętrze po klatce schodowej, ewakuowano 12 osób. Przybyłe na miejscu ZRM przejął osoby ewakuowane, dokonał segregacji oraz udzielił pomocy na miejscu zdarzenia. ZRM po ocenie stanu poszkodowanych zabrał cztery osoby do szpitala ( objawy zatrucia). Kierowaniem medycznymi działaniami ratowniczymi na miejscu prowadził kierownik ZRM.  KDR zadysponował na miejsce dodatkowe siły i środki, pluton gaśniczy oraz samochód SD 37.  Przybyłe siły i środki skierował do zauważonego rozwijającego się pożaru pomieszczenia w piwnicy.  Następnie przystąpiono do przeszukania pomieszczeń, rozbiórki konstrukcji,  lokalizacji pojedynczych zarzewi ognia oraz ich dogaszania.  Po zakończeniu działań ustalono z CZK w D.G, miejsca tymczasowego pobytu dla osób poszkodowanych ok. 10 osób. Miejsce działań przekazano Policji.
 

 

Wypadek samochodowy

W dniu 24.08.2014 roku Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie na numer alarmowy 112  o zderzeniu dwóch samochodów osobowych przy ul. Staszica. Przed przybyciem zastępów PSP na miejscu był patrol Policji. Po przybyciu na miejsce zastępów PSP stwierdzono zderzenie 2 samochodów osobowych: Nissan Sunny i VW Polo. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ewakuacji z wraku Nissana trzech osób. Dwie osoby o nie ustalonej tożsamości zostały bezpośrednio przekazane przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego. Czynności reanimacyjne podjęte przez Zespół Ratownictwa Medycznego u poszkodowanej kobiety okazały się nieskuteczne, lekarz stwierdził zgon. Trzeciej z poszkodowanych osób z Nissana  Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej udzielili strażacy PSP i następnie przekazali poszkodowanego ZRM. U kierującego pojazdem VW Polo przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon, przeprowadzając badanie w samochodzie (wraku). ZRM odwiózł poszkodowanych do szpitala w Dąbrowie Górniczej i Sosnowca. Na miejsce zdarzenia w celu przeprowadzenia dalszych czynności przybył prokurator.

Pożar poddasza

W dniu 22.08.2014 Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie na numer alarmowy 998 o zadymieniu na poddaszu  budynku wielorodzinnym przy ul. Warszawskiej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano pożar poddasza budynku dwukondygnacyjnego – ogniem objęte było całe poddasze. Po wstępnym rozpoznaniu ustalono, iż wszyscy mieszkańcy znajdowali się poza budynkiem.  Działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody w natarciu do wewnątrz – klatka schodowa i z zewnątrz budynku z drabiny SD-37 – na dach budynku. Z uwagi na wysoką temperaturę i bardzo silne zadymienie, nie było możliwe skuteczne prowadzenie działań od wewnątrz (zagrożenie dla ratowników, drewniane schody, stropy). Następnym utrudnieniem była konstrukcja i pokrycie dachu (deski,  kilka warstw papy, które były pokryte blachą trapezową oraz nagromadzone duże ilości makulatury, mebli i starego sprzętu AGD). Uniemożliwiło to skutecznie podania prądu na ognisko pożaru. Na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki.  Kolejnym etapem było wykonanie otworu w bocznej ścianie budynku na wysokości poddasza, celem lepszego dotarcia do źródła pożaru i podaniu prądu piany ciężkiej. Następnie działania polegały na rozbiórce konstrukcji dachu i dogaszeniu pożaru. Po zakończeniu działań gaśniczych przystąpiono do zabezpieczenia budynku za pomocą plandeki uzyskanej od MOD Dąbrowa Górnicza. Miejsce zdarzenia przekazano Policji, która wraz ze Strażą Miejską ma zabezpieczyć obiekt oraz będzie prowadzić dochodzenie ustalające przyczynę pożaru.